Black Friday w Polsce
20 listopada 2023Black Friday w Polsce: Przewidujemy 25% wzrosty frekwencji i obroty większe nawet o 200%. Rusza największa akcja rabatowa w roku
Frekwencja w centrach handlowych, w tygodniu kampanii Black Friday, wzrasta rok do roku średnio o 15%. Największe wzrosty odnotowują bardzo duże centra handlowe oraz te, w których dominującą ofertę stanowią moda i usługi. Spadki zainteresowania klientów obserwują z kolei małe obiekty handlowe. Obroty najemców w czasie Black Friday są nawet dwukrotnie wyższe, a przeceny sięgają nawet 80 procent – wynika z analiz ekspertów Retail Institute.
– W tym roku spodziewamy się wydłużenia okresu przecen. Portfele polskich konsumentów są chudsze za sprawą inflacji, która znacząco obniżyła naszą siłę nabywczą. Spodziewamy się, że firmy będą chciały szybko upłynnić wiele towarów kosztem marż. Skala przecen w tym roku nadal w przypadku wielu sklepów jest objęta tajemnicą. W ubiegłym roku rabaty na wybrane produkty sięgały nawet 80 procent, a średnia obniżka cen wynosiła 20-30 procent. W tym roku możemy spodziewać się podobnych okazji, co obserwujemy już powoli w internecie oraz w witrynach sklepowych – mówi Anna Szmeja, prezes Retail Institute.
Centra handlowe spodziewają się 15-20 procentowego wzrostu frekwencji. Największe wzrosty w czasie Black Friday obserwują obiekty bardzo duże (+20-25%), mające ponad 40.000 m.kw. powierzchni najmu, a także obiekty z dominującą ofertą mody i usług (+16,5%). Co znamienne, centra małe i średniej wielkości w czasie Black Friday odnotowują zwykle spadki frekwencji na poziomie 5 procent, bo ich oferta jest zbudowana wokół dóbr i usług podstawowych, które nie są tego dnia na celowniku konsumentów.
Za sprawą wdrożenia dyrektywy OMNIBUS, klienci powinni zobaczyć w tym roku na metce ewolucję cen w ciągu ostatnich 30 dni. Nowe prawo wyeliminowało w ten sposób zjawisko podnoszenia cen tuż przed Black Friday, aby w trakcie kampanii pokazać ich intensywny spadek.
– Na kampanii Black Friday zyskają trzy grupy interesariuszy: właściciele oraz najemcy powierzchni handlowej i usługowej, pracujący nad zwiększeniem obrotów i rozpoznawalności swoich marek, oraz klienci. Retail osiąga lepsze wyniki, gdy oferuje produkty, usługi i doświadczenia odzwierciedlające to, czego chcą i co cenią kupujący. Jednak ocena tego, czego chcemy i oczekujemy od miejsc sprzedaży, usług i rozrywki, jest ciągle nazbyt subiektywna, niepoparta rzetelnymi analizami dlatego nierzadko wychodzimy z zakupów z poczuciem zawodu i niedosytem. Centra handlowe potrzebują zmian dlatego w Retail Institute wdrażamy monitoring zachowań klientów. To niezwykle innowacyjne badania wykorzystujące nowe technologie, w tym AI (sztuczną inteligencję) łączące dane z trzech źródeł: centrów i sieci handlowych oraz systemów transakcyjnych. Ta potężna dawka wiedzy i informacji pozwoli budować ofertę dopasowaną do naszych potrzeb,
ale i odpowiedzieć na pytanie o przyszłą rolę i funkcję galerii handlowych w Polsce – podsumowuje Anna Szmeja.