fbpx

NextGenLab

NextGenLab to program rozwoju innowacyjności branży retail wykorzystujący efekt skali uczestniczących w nim centrów i sieci handlowych.

O projekcie

Uczestnicy

PropTech

Patronat

Challenger 2.0

Retail Institute, RI, stworzył centrum transferu wiedzy i innowacji NextGenLab, dedykowane poszukiwaniu i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w retailu. Dzięki włączeniu w prace przedstawicieli centrów i sieci handlowych, jednostek akademickich, NGOs i młodych firm technologicznych, działalność centrum zaowocuje adaptacją nowoczesnych rozwiązań i technologii przez retail oraz wzrostu innowacyjności firm. W 2020 roku prace centrum NextGenLab  koncentrowały się na realizacji pionierskiego programu Challenger 2.0, który nastawiony był na pobudzenie kreatywności, przełamywanie schematów, dostrzeżenie przez sektor handlowy nowych szans i możliwości. W trakcie pandemii Covid-19 Centrum przekształciliśmy w sprawnie działające centrum zarządzania kryzysem. Reagujemy na zmiany i wspieramy firmy w procesach transformacji. 

Największym wyzwaniem dla branży retail jest umiejętność podążania za dynamicznymi zmianami społecznymi i kulturowymi wywołanymi m.in. przez: nowe technologie, wszechobecność urządzeń mobilnych, media społecznościowe oraz digitalizację. NextGenLab to autorski projekt Retail Institute, który wspiera zarówno centra i sieci handlowe w procesie wdrażania innowacyjnych zmian, jak również firmy innowacyjne i technologiczne, w dopasowaniu ofertowanych rozwiązań do potrzeb branży i wdrożeniu ich w firmach. Projekt oparty jest na zasadzie wykorzystania efektu skali centrów i sieci handlowych skupionych wokół projektu Retail Institute.

W ramach NextGenLab:

 • skupiamy wokół programu firmy i profesjonalistów chcących rozwijać idee inteligentnej, wielofunkcyjnej i dopasowanej do potrzeb i aspiracji klientów, miejskiej przestrzeni handlowo-usługowo-rozrywkowej;
 • tworzymy platformę wymiany wiedzy, doświadczeń i informacji – bez edukacji nie ma postępu i zmian;
 • wspieramy rozwój idei ”Smart Retail in Smart Cities” pomagając firmom przekształcić się w innowatorów i wykorzystać potencjał zachodzących zmian społecznych, demograficznych, kulturowych i technologicznych;
 • promujemy najlepsze rozwiązania, technologie i idee, które wpisują się filozofię NextGenLab;
 • pomagamy wykorzystać efekt synergii pomiędzy firmami, rozwiązaniami i ideami tworząc elitarną grupę promotorów innowacji;
 • wspieramy firmy technologiczne, nie tylko start-up, w dopasowaniu rozwiązań do potrzeb i wymagań firm z branży retail – najlepsze promujemy i komercjalizujemy wg ustalonej wspólnie strategii.

W latach 2023-2028 program będzie koncentrował się na:

 • Rozwiązaniach tworzących synergię pomiędzy handlem tradycyjny a internetowym
 • Systemach finansowych i płatności, w tym na programach lojalnościowych i kartach podarunkowych
 • Big Data, algorytmach, rozwiązaniach typu sztuczna inteligencja, automatyce procesów sprzedaży i marketingu – łączeniu dużych baz danych pozyskiwanych z różnych źródeł i przekształcaniu ich w wiedzę niezbędną do zarządzania biznesem osadzonym w branży retail 
 • Rozwiązaniach proekologicznych
 • Wszystkich elementach mających wpływ na wyniki sprzedaży oraz tworzących pozytywne doświadczenia zakupowe
 • Rozwiązaniach pomagających lepiej zrozumieć profil i potrzeby klientów oraz adresować dla nich spersonalizowane produkty oraz usługi
 • (…) wszystkich dobrych

DNA Group

DNA Group jest agencja reklamową działająca na rynku od prawie 20 lat. Zajmuje się kompleksowym budowaniem i realizacja strategii marketingowych, reklamowych i eventowych.
Na przestrzeni lat zdobyła ogromne doświadczenie we współpracy z Centrami Handlowymi współpracując z Galeriami w całej Polsce, nie tylko na poziomie wydarzeń eventowych ale również przygotowując strategie, kreację czy rozwiązania kryzysowe z dziedziny PR.

Mayland

Mayland jest deweloperem realizującym projekty centrów handlowych, działającym w Europie Centralnej i Wschodniej . Za cel firma stawia sobie tworzenie nowych miejsc życia i wymiany w sercu miasta. Zadaniem Mayland jest wspomagać nowoczesny handel oferując mu najlepszą z możliwych lokalizacji.

Mayland pełni rolę dewelopera, twórcy, kupca, konstruktora i managera jednocześnie, łącząc te kompetencje, by nadzorować każdy etap realizacji centrum handlowego. Dzięki temu może odpowiadać na potrzeby klientów, wyprzedzać trendy, ulepszać nasze kompleksy handlowe, wprowadzać innowacyjne koncepcje. Ta wszechstronność gwarantuje wartość dodaną tak ważną dla najemców i klientów. Firma działa w imieniu dużych międzynarodowych grup finansowych, takich jak Groupe Casino (obecna w Polsce od 1996) i fundusz inwestycyjny Whitehall, które zapewniają finansowanie projektów w bliższej i dalszej perspektywie.

Metro Properties

METRO PROPERTIES Sp. z o.o. jest spółką z branży nieruchomości będącą częścią międzynarodowego koncernu METRO A.G., który zarządza ponad 840 obiektami w 30 krajach. Polskie portfolio obejmuje dziewięć centrów handlowych, cztery parki handlowe i jeden obiekt biurowy, łącznie ponad 450 000 m2 GLA. Firmie zaufało ponad ośmiuset najemców. Ponad sześćdziesiąt milionów klientów rocznie odwiedza zarządzane przez METRO obiekty.

Od 1996 roku METRO PROPERTIES sp. z .o.o oferuje profesjonalne zarządzanie nieruchomościami oraz usługi inwestycyjne. Firma odpowiada za strategiczny rozwój, planowanie, budowę, wynajem i sprzedaż oraz zakup nieruchomości komercyjnych. Podstawową działalnością METRO PROPERTIES sp. z o.o. jest zarządzanie centrami handlowymi. Innowacyjne i odpowiedzialne podejście do projektów, dostosowanie do lokalnych uwarunkowań pozwala firmie skutecznie realizować główny cel jakim jest stałe, stopniowe zwiększanie wartości zarządzanych przez METRO PROPERTIES nieruchomości.

Stary Browar

Stary Browar w Poznaniu to współczesne centrum handlowe, które jest autentycznym centrum kultury i edukacji. Można tu zrobić zakupy w ponad 200 sklepach, dobrze zjeść, obcować ze sztuką i dobrym designem, brać udział w licznych warsztatach i wydarzeniach, jak koncerty, pokazy, czy spotkania z ciekawymi osobami.

Sztuka w Starym Browarze definiowana jest nie tylko przez obecne tu rzeźby, instalacje i świetną architekturę, ale też new true urban experience: sztukę nabywania, sprzedawania, tworzenia. Stary Browar to jedyne w swoim rodzaju żywe centrum miasta, odwiedzane przez 9 milionów osób rocznie. Jest miejscem pełnym prawdziwych i inspirujących historii, które tworzy każdy, kto przekroczy jego ceglane progi. Codziennie.

IMS SA

IMS S.A powstało w 2000 roku, zapoczątkowując w Polsce świadczenie usług w zakresie marketingu sensorycznego. Działając w segmencie mediów i nowoczesnych technologii, wykorzystuje techniki umożliwiające kreowanie nastroju i wywieranie wpływu na zachowanie klienta. Nowoczesne rozwiązania marketingowe w dziedzinie nowych mediów w miejscu sprzedaży obejmują trzy grupy usług:

Audiomarketing -przygotowanie formatów muzycznych oraz produkcja i emisja reklam dźwiękowych. IMS proponuje rozwiązania, dedykowane dla miejsc, w których dobra atmosfera jest kluczowa dla wspomagania sprzedaży.Dobrze dobrany program muzyczny jest niezwykle istotnym elementem kreowania wizerunku miejsca, oraz tworzenia tożsamości marki.
Digital Signage- produkcja i emisja przekazów reklamowych oraz treści wizerunkowo-informacyjnych na ekranach plazmowych, umieszczonych w galeriach handlowych oraz w punktach sprzedaży detalicznej. IMS oferuje kompleksową usługę opartą na autorskiej platformie technologicznej, która pozwala łączyć przekaz informacyjny z interakcją i rozrywką.To nowoczesna forma marketingu będąca alternatywą dla nudnej, statycznej wizualizacji billboardów, plakatów czy banerów.
Aromamarketing – tworzenie indywidualnych projektów zapachowych, wzmacniających wizerunek marki i uwzględniających specyfikę miejsca sprzedaży. Jest sztuką wykorzystania zapachu w kampanii marketingowej poprzez dotarcie do emocji klienta.

Spółka od roku 2015 notowana jest na GPW w Warszawie.

NEC

Spółka NEC Display Solutions jest jednym z czołowych światowych dostawców technologii wyświetlania obrazu w zakresie monitorów LCD, projektorów oraz ścian LED. Firma posiada szeroką ofertę monitorów, od podstawowych do profesjonalnych i specjalistycznych takich jak: wielkoformatowe monitory do zastosowań reklamy cyfrowej, monitory dotykowe, czy monitory graficzne.

Oferta projektorów obejmuje produkty do różnych zastosowań, od lekkich przenośnych projektorów, poprzez projektory biznesowe, dla edukacji, 3D, urządzenia do pracy ciągłej i cyfrowe projektory kinowe. Portfolio rozwiązań do wyświetlania obrazu uzupełniają moduły LED przeznaczone zarówno dla instalacji indor, jak i outdoor.

retailnet.pl

Retailnet.pl to profesjonalne źródło aktualnych informacji na temat rynku centrów handlowych i nieruchomości w Polsce. Codziennie dostarcza najświeższe wiadomości o inwestycjach, najemcach, rozwoju sieci handlowych oraz technologiach handlu detalicznego. Portal oferuje codzienny newsletter, który dociera do zarządów największych w Polsce najemców powierzchni handlowej, sklepów internetowych i centrów handlowych.

Jesteśmy nowoczesną firmą komunikacji marketingowej b2b na rynku handlu detalicznego w Polsce. Nasze media (portal Retailnet.pl i miesięcznik Shopping Center Poland) docierają do zarządów największych w Polsce najemców powierzchni handlowej, sklepów internetowych i centrów handlowych. Organizujemy również najważniejsze wydarzenie na rynku centrów handlowych w regionie CEE - Shopping Center Forum.

Wspieramy firmy oferujące:
- wolne powierzchnie w centrach handlowych,
- technologie e-commerce & omnichannel retailing,
- nowoczesne technologie IT handlu detalicznego,
- sprzedaż detaliczną lub internetową.

W 2020 roku prace centrum NextGenLab będą koncentrować się na realizacji pionierskiego programu Challenger 2.0, który nastawiony jest na pobudzenie kreatywności, przełamywanie schematów, dostrzeżenie przez sektor handlowy nowych szans i możliwości. W trakcie 10 dniowych warsztatów design thinking (na które zapraszamy centra i sieci handlowe, a także osoby między 22 a 30 rokiem życia, studentów, absolwentów szkół wyższych, młodych pracowników naukowych, NGOs oraz start-upy), powstanie unikatowy bank innowacji i pomysłów będących odpowiedzą na wyzwania i trudności retailu. Dzięki wsparciu mentorów i ekspertów z Retail Institute najlepsze idee zostaną wdrożone w firmach biorących udział w programie. Włączenie w cały proces funduszu VC zagwarantuje najlepszym szansę na pozyskanie finansowania rozwoju. Więcej informacji na temat programu pojawi się już w styczniu 2020 roku.

Prace w centrum NextGenLab będą prowadzone w 2020 roku między innymi w obszarach: 

 • zrównoważonego rozwoju;
 • energetyki opartej o odnawialne źródła / zero waste/ circular economy;
 • personalizacji / indywidualizacji usług przez obiekty i firmy handlowe;
 • Customer Experience;
 • Non-shopping Space;
 • i wiele innych.

Nasza działalność ma wymiar informacyjny, edukacyjny, ale i operacyjny / wykonawczy. Wszystkie rozwijane w centrum transferu wiedzy i innowacji NextGenLab rozwiązania muszą spełniać wysokie standardy jakościowe, a ich skuteczność zostać potwierdzona testami i pilotażami. Start-upy, które ukończą z wyróżnieniem program Challenger 2.0 otrzymają od RI certyfikat jakości i wsparcie w promocji i komercjalizacji rozwiązań.

Challenger 2.0 to również społeczność studentów, absolwentów i młodych pracowników akademickich wiążących ścieżkę rozwoju i kariery z innowacjami w retailu. Uczestnicy programu otrzymają wiedzę o branży handlowej, nowoczesne narzędzia tworzenia innowacji, pełne wsparcie ekspertów, mentorów, a także porady prawne i biznesowe. Nagrodą dla najlepszych będzie możliwość podpisania Umów współpracy z zainteresowanymi centrami i sieciami handlowymi, a tym samym czerpanie z tego tytułu korzyści. Nawiązane w trakcie programu relacje otworzą osobom z potencjałem drzwi do procesów rekrutacyjnych.

Dla kogo?

Centra i sieci handlowe

Zapraszamy firmy widzące potencjał w innowacjach i nowych technologiach, chcące tworzyć miejsca, usługi i rozwiązania będące odpowiedzią na aspiracje i potrzeby nowych generacji klientów. Udział płatny, przewidzieliśmy atrakcyjne propozycje sponsoringu programu.

Studenci, absolwenci, młodzi pracownicy naukowi

Zapraszamy osoby otwarte, kreatywne, przedsiębiorcze, potrafiące myśleć krytycznie i konstruktywnie, lubiące pracować w grupie, mające 22-30 lat. Rekrutacja do programu Challenger 2.0 trwa do 20 marca 2020r. Krótki film (2-3 min.) z autoprezentacją prosimy przesłać na office@einstitute.com.pl! CV również honorujemy.

Młode firmy technologiczne

Zapraszamy firmy chcące zaprezentować się w trakcie kameralnych spotkań z decydentami branży retail. Najciekawszym pomożemy wyskalować biznes, dopasować go do realnych potrzeb i oczekiwań retailu. Przeprowadzimy pilotaże i testy, aby zweryfikować reakcje użytkowników i skorygować rozwiązanie przez wprowadzeniem na rynek. Certyfikat jakości RI potwierdzi najwyższą jakość usług, efektywność i użyteczność. Retail Institute pomoże wybranym skomercjalizować i wypromować rozwiązania w grupach docelowych klientów.

NGOs

Zapraszamy do włączenia się w prace centrum transferu wiedzy i innowacji organizacje eksperckie, których wiedza, doświadczenie i know-how mogą przyczynić się do rozwoju innowacyjności.

Więcej: Anna Szmeja (aszmeja@einstitute.com.pl)